Dobrý den. Jsem Petra Johansson. Těší mě…

Vítejte v mém virtuálním ateliéru. Ráda vás zasvětím do tajů svého tvoření.

Kdo jsem?

Jsem narozená ve znamení blíženců, takže jsem upovídaná a dělám deset věcí najednou. A co třeba? Hraju, režíruju, píšu, bádám, přednáším, učím a maluju šperky.

Nevydržím na jednom místě a žiju v poklusu, proto se přemisťuji po trase Klatovy, Praha, Stockholm a Havstenssund.

I když covid mě pravda naučil, že klid a domácí pohoda mají také něco do sebe. Mám vedle sebe úžasného muže, který mě vždycky podrží a podporuje všechny moje bláznivé nápady, dva kreativní syny a domácí smečku tří kocourů a jednoho psa.

Co dělám?

Pomáhám tvořit neopakovatelné momenty a zážitky. I díky šperkům…

Miluju neopakovatelné momenty, které nejdou zachytit. Ráda je vytvářím při psaní scénářů, když předávám studentům, co potřebují k tomu, aby se mohli naplno věnovat profesi, po které touží, když pomáhám lidem najít cestu jejich vlastní autentickou cestu k sebevyjádření, když režíruju divadelní představení, když hraju, abych lidem zprostředkovala něco, co vzniká tady a teď a pokaždé je jiné, a taky když tvořím originální autorské šperky.

Protože to nejdůležitější, jste vy a to, co cítíte, co prožíváte nebo jaký máte pocit, třeba právě ve chvíli, kdy si nasadíte náušnice, navléknete prsten, oblečete se do náhrdelníku nebo ozdobíte náramkem.

Jak jsem začala tvořit šperky?

Po jedné divadelní premiéře jsem se cítila totálně vyčerpaná, prázdná a unavená. Měla jsem chuť dělat něco jiného, kreativního, něco, co by zůstalo i poté, co se zhasnou divadelní reflektory, něco, na co si budu moci sáhnout i druhý den, až se probudím.

Našla jsem doma hrst skleněných kamínků a tak mě napadlo začít na ně malovat. Vjela do mě nová radost. Kamínky vypadaly skvěle. „To by byly prima šperky,“ blesklo mi najednou hlavou. A tak jsem si začala pro sebe vyrábět různé náhrdelníky, prsteny a náušnice.

Problém, že k oblečení nemám šperk, který bych si k tomu představovala, zmizel. Vyráběla jsem si přesně to, co jsem léta hledala v různých bižutériích nebo prodejnách šperků. Mých výrobků si začaly všímat kamarádky, a tak se objevila myšlenka vyrábět šperky na přání zákazníků.

Od té doby uplynuly skoro dva roky a značka Relax šperky se šíří dál. Mám za sebou i několik výstav a slibně se rozvíjí i spolupráce s módní návrhářkou Janou Kohoutovou.